niedziela, 2 listopada 2014

Posadziliśmy gruszę bł. Karoliny

Karolina Kózkówna – anioł, pierwsza dusza do nieba, chłopski doktor wiary – tak mówiono o niej za życia i po przedwczesnej śmierci. Dokładnie w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny – patronki KSM, czystych serc, polskiej młodzieży, patronki przygotowań do ŚDM 2016 nasza młodzież z inicjatywy ks. Asystenta otrzymała wyjątkowy dar – szczepkę gruszy pod którą katechizowała bł. Karolina. Gruszę z certyfikatem podarował naszej parafii ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium w Zabawie z diec. tarnowskiej, abyśmy przez ten żywy znak obecności bł. Karoliny kontynuowali jej dzieło w duchu nowej ewangelizacji i Bożej łaski wyproszonej za jej wstawiennictwem. Gruszę uroczyście zasadziliśmy przy kościele 2 listopada w obecności licznie zgromadzonych parafian. Zasadzenia gruszy dokonał prezes KSM w Borowiu – Michał Stułka wraz z ks. Asystentem.
 Z okazji roku jubileuszowego czyli  dokładnie w 100 – lat  od męczeńskiej śmierci bł. Karoliny dla upamiętnienia i głębszego zrozumienia jej przesłania Sanktuarium w Zabawie przekazało wychodowanych sto szczepek gruszy parafiom, instytucjom, ośrodkom znajdującym się w różnych zakątkach Polski. Dzisiaj ta grusza ma około 200 lat i jest żywym pomnikiem wyjątkowej apostolskiej gorliwości bł. Karoliny. Jedna grusza trafiła właśnie do nas z czego bardzo się cieszymy – jest to pierwsza sadzonka gruszy w diecezji siedleckiej.
Bł. Karolina miała zawsze czas dla Jezusa i drugiego człowieka – uczyła dzieci i młodzież, a także dorosłych prawd wiary – pod gruszą. Kiedyś to było niewielkie drzewo – dzisiaj jest ogromne. Ks. Władysław Mendrala dawny proboszcz z Zabawy mawiał, że Karolina to chłopski doktor wiary, ona swoim życiem pokazała, na czym polega istota chrześcijaństwa. Pomagała biednym i chorym w parafii. Można powiedzieć, że była katechetką – prawą ręką proboszcza bowiem katechizowała nie tylko dzieci, młodzież ale także dorosłych. Często przygotowywała chorych do przyjęcia sakramentów w domu.
Niezwykła historia bł. Karoliny zapoczątkowała powołanie oddziału KSM w naszej wspólnocie parafialnej. Już niebawem dokładnie 18 listopada w liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkównej nasz oddział będzie świętował swoją pierwszą rocznicę działalności. Z okazji wspomnienia swojej patronki młodzież organizuje konkursy: artystyczny i z wiedzy o bł. Karolinie. Szczegółowe informacje na temat konkursów możemy znaleźć na oficjalnym blogu KSM-u: http://ksmborowie.blogspot.com/ przy okazji możemy z naszej wirtualnej kroniki dowiedzieć się o wydarzeniach organizowanych przez KSM. W imieniu młodzieży zapraszam na Eucharystię we wspomnienie bł. Karoliny 18 listopada na godz. 17:00, a po Mszy Świętej film o Karolinie.
Do Sanktuarium w Zabawie przybywają setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski. My także w przyszłym roku dokładnie 18 - 19 kwietnia 2015 planujemy parafialną pielgrzymkę do Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, abyśmy mogli lepiej poznać wyjątkową błogosławioną. Każdego 18. dnia miesiąca, bez względu na pogodę o godz. 15:00 tysiące ludzi gromadzi się, aby uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, my także chcemy wziąć udział w tym nabożeństwie. W Niedzielę 19 kwietnia w Zabawie zostaną uroczyście przekazane relikwie bł. Karoliny naszej wspólnocie parafialnej. Natomiast 26 kwietnia odbędzie się w Borowiu instalacja relikwii.

Jak widać w naszej parafii kult bł. Karoliny jest żywy i rozwija się. W czasie każdej Mszy św. KSM-owskiej modlimy się o rychłą kanonizację naszej błogosławionej. Mam nadzieję, że posadzona grusza, która pamięta czasy błogosławionej będzie przynosiła dla naszej wspólnoty obfite owoce, ale przede wszystkim te duchowe owoce nowej ewangelizacji w Borowiu.
ks. Radek, Asystent KSM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz